Co vše můžete zrecyklovat?

Půda nebo sklep může skrývat poklady

Když se budete kolem sebe více rozhlížet, prozkoumáte půdu nebo sklep můžete najít parádní předměty k renovaci. Většinou jsou to různé komody, staré stoly, židle ze dřeva. Záleží, v jakých podmínkách tyto předměty byly skladovány a v jakém jsou stavu, zda nejsou napadeny škůdci, nebo nemají stopy po plísni.

Dřevo, kov, laminát

Jsem zastáncem přírodních materiálů a neopovrhnu ani kovem. Laminátové věci, které vévodí našemu trhu, mi ale moc nelahodí. Mají ovšem dobré vlastnosti, co se týká ceny, životnosti, odolnosti vůči vlhku, stálobarevnosti, ale často dřevotříska uvnitř obsahuje pojivo s obsahem formaldehydu, který je rakovinotvorný. Dřevo je dřevo a i když stárne a potřebuje nějakou údržbu, je to přírodní materiál, příjemný na dotek a vytvářející příjemnou atmosféru. Je to otázka úhlu pohledu, ať si každý zvolí sám, čím se chce obklopovat.

I laminátový nábytek je možné přetřít a to často pomůže zakomponovat různé kusy laminátového nábytku, které by ještě mohly posloužit, ale vzájemně spolu neladí.

Jak si vybrat

Některé firmy mají certifikaci pro nulový obsah formaldehydu, ale především v nejlevnějších obchodních řetězcích, se to příliš neřeší.  Ale když doma takový nábytek máte, tak se formaldehyd chtě, nechtě do ovzduší uvolňuje. Myslím, že chemie je všude dost a ještě ji dýchat doma asi nikdo z nás nemá zapotřebí.

Nenajdete staré šuplíky, pneumatiky, staré knihy nebo nepoužívaný žebřík?

Staré šuplíky jako noční stolky

Jednoduché řešení nočních stolků. Teď už jen sehnat šuplíky ze staré komody, pracovního stolu nebo staré obývací stěny. Zde byly ponechány i původní úchyty a je tedy přiznán původní účel nočních stolků, působí to vtipně, ale zároveň může bránit plnohodnotnému odkládání, záleží co pro Vás bude důležitější, jestli funkce nebo design.

šuplíky jako noční stolky

šuplíky jako noční stolky před

Potřebujete:

2 staré šuplíky
8 nožiček
Desky na police
Spojovací materiál
Barva

Foto via: hometalk.com

Bobky z pneumatik

Využití pneumatik mě baví, perfektní využití jako sezení na zahradu a tady je ukázka i třeba do dětského pokoje. Nevýhodou může být snad jen nízká výška, pro děti by to neměl být problém, ale jako sezení na zahradu už by stálo za zvážení umístit dvě pneumatiky na sebe nebo pneumatiku opatřit nožičkama. Zde je odklápěcí polstrování, takže střed je možné využít jako úložný prostor. Další tip, jak využít starou pneumatiku najdete v mém eBooku zdarma.

bobek

Potřebujete:

Barva ve spreji
MDF deska nebo překližka
Tavící pistole
Polyesterová výplň
Sponkovací pistole
Textilie na potah
Bezbarvý lak

Foto via: grillo-designs.com

Noční stolek

Delší dobu přemýšlím, jak využít staré knihy. Tento nápad mě zaujal. Tím, že jsou knížky natřené na bílo, tak je stolek neutrální, takže zapadne téměř kdekoliv. Nevýhodou je malá plocha pro odkládání, ale kdyby byla horní kniha rozměru A4 a lampa by byla umístěna třeba na čele postele, tak už by to na odkládání mohlo stačit.

noční stolek ze starých knih

Potřebujete:

Knihy větších rozměrů
Lepidlo na dřevo
Barva na nábytek

Foto via: sannaochsania.blogspot.cz

Žebřík do předsíně, ložnice nebo koupelny

Starý žebřík hledající další využití by mohl posloužit jako dekorace v prázdném koutě předsíně. Na obrázku je použitý světelný řetěz, který vytváří příjemnou, útulnou atmosféru. Žebřík by mohl být využit také jako domácí sluha na odkládání oblečení nebo do koupelny pro odkládání ručníků. Žebřík můžete namořit, natřít nebo jen nalakovat, záleží jaký chcete aby vytvářel dojem.

žebřík

Foto via: Pinterest

Palety na 1000 způsobů

Tady přikládám fotku pohovky z palet. Na tuto sedačku jsou potřeba jen 3 palety. Jedna na základnu, jedna na záda, a třetí paletu rozřezanou na dvě části pro výrobu područek. Díky kolečkům je možné pohovku přesunovat. Umístění pohovky na kolečkách vytváří také prostor pro pohodlný úklid. Na tomto modelu je perfektně vyřešeno polstrovaní, kdy jsou pohodlné i područky. Pohovka působí hezkým uceleným dojmem.

1001pallets.com-stylish-pallet-sofa-600x600

Foto via: palletbook.blogspot.cz

Martina Kubíčková
Ukazuje lidem alternativní cesty, jak zařídit vlastní bydlení za pomoci recyklovaných materiálů, originálně a s nižším rozpočtem.

Je autorkou e-booku Jak zařídit obývací pokoj pomocí recyklovaných materiálů.Inspiruje lidi, jak zařídit bydlení často svépomoci, sdílí své postřehy, tipy, návody a navrhuje interiéry.

Můj příběh si přečtěte zde >>

Martině můžete napsat na martina@martinakubickova.cz

Připojte se ke skupině Recyklované bydlení na facebooku.
Komentáře
  • Objevte, jak za pomoci recyklovaných materiálů vybavit (nejen) obývací pokoj

    případová studie/3D vizualizace/tipy na konkrétní postupy

  • Nejnovější příspěvky